Dokładnie tyle lat minęło od Ostatniej Bitwy Kampanii Wrześniowej stoczonej od 2 do 6 października 1939 r. pomiędzy wojskami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga a niemieckimi oddziałami, która  miała  miejsce między innymi na terenie naszej gminy. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia miały miejsce w sobotę 7 października i rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców na cmentarzu w Turzystwie przy mogile żołnierzy SGO „Polesie”, zaś o godzinie 17.00 miał miejsce uroczysty apel przy pomniku „W hołdzie żołnierzom 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Bohaterom walk o niepodległość i granice, obrońcom Rzeczypospolitej w 1920 i 1939 roku” w Lipinach. Tegoroczne obchody zakończyły się  Uroczystym Capstrzykiem Kawaleryjskim w Kalinowym Dole. W uroczystościach patriotyczno-religijnych wzięli udział  między innymi przedstawiciele władz samorządowych, formacji wojskowych, zaproszeni goście, poczty sztandarowe różnych stowarzyszeń i organizacji oraz szkół. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć także przedstawicieli naszej szkoły. Zespół Szkół im Gen. F. Kamińskiego reprezentowali: chorąży Mateusz Wileński i Kacper Ponikowski, przyboczne: Kamila Gajaszek, Weronika Alikowska, Iza Świder i Klaudia Filipek oraz dyrektor p. Sylwia Żelazowska i nauczyciel p. Paweł Warpas.  Nie było już niestety z nami na uroczystościach żadnego weterana tych pamiętnych walk z 1939 roku. Jednak my będziemy zawsze pamiętać o tych, którzy odeszli.

9
10
6
7
8

Back to top