Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony 10 października, to dzień poświęcony promowaniu zdrowia psychicznego, zmniejszaniu piętna i zwiększaniu świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego. Obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia WHO, od 1992 roku. W tym roku tematem przewodnim jest „Zdrowie psychiczne w pracy”. 

Czym jest  zdrowie psychiczne? Według WHO - to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Warto zwrócić uwagę, że zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej.  Jest wiele czynników, które mogą wpływać na nasze gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak: obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. 
Zaburzenia psychiczne dotykają ludzi na całym świecie. Są one jednymi z najczęstszych chorób spotykanych u pacjentów.  Istnieją stereotypy, że to chorzy ponoszą odpowiedzialność za swój stan. Trzeba uświadamiać społeczeństwo, że choroby psychiczne, najczęściej spowodowane są czynnikami środowiskowymi, traumą lub uwarunkowaniami genetycznymi. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć każdego z nas. Dlatego tak istotne jest, aby stworzyć środowisko, w którym osoby zmagające się z trudnościami psychicznymi będą mogły liczyć na wsparcie i zrozumienie. W zaburzeniach i chorobach psychicznych najważniejsze jest postępowanie w leczeniu. Jeżeli czujemy, że z naszym zdrowiem jest „coś nie tak”, nie bójmy się porozmawiać o tym z psychologiem, przyjacielem, rodzicami.

Tu uzyskamy wsparcie i pomoc:

  • Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 
  • Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych - 116 123 

Pamiętajmy, że szukanie pomocy to ważny krok w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne!

Back to top