Już 81 lat minęło od Ostatniej Bitwy Kampanii Wrześniowej stoczonej w dniach 2-6 października 1939 roku pomiędzy wojskami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga a niemieckimi oddziałami, która miała miejsce między innymi na terenie naszej gminy. Obchody upamiętniające te szczególne wydarzenia rozpoczęły się w sobotę 3 października 2020 roku o godz. 10:00 mszą polową na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie, złożeniem wieńców i Apelem Poległych. W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, zaproszeni goście, wojsko, delegacje różnych instytucji, szkół oraz mieszkańcy gminy Adamów i okolic.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy Ostatniej Bitwy było uroczyste otwarcie Alei Dębów Pamięci przy drodze Unitów Podlaskich w Woli Gułowskiej, będącej częścią ogólnopolskiej akcji „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. W ramach społecznego programu uhonorowano pamięć siedemnastu ofiar zbrodni katyńskiej, oficerów  Pułku 3 Strzelców Konnych, jednego z oddziałów wchodzących w skład „SGO Polesie”. Gospodarze uroczystości przypomnieli zebranym wydarzenia historyczne, które doprowadziły do okupacji ziem polskich i tragicznych okoliczności, w jakich zamordowano polskich oficerów i żołnierzy.

O godz. 15:00 w Lipinach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej „W hołdzie żołnierzom 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Bohaterom walk o niepodległość i granice, obrońcom Rzeczypospolitej w 1920 i 1939 roku”. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę na znak pamięci i czci dla niezłomnych bohaterów ostatnich walk września, walk, które właśnie w tym miejscu zakończył 3. Pułk Szwoleżerów w 1939 roku. Po części oficjalnej na gości i mieszkańców Lipin czekał pokaz kawaleryjski jazdy konnej w ramach projektu „Dumni z kawalerii. 100-lecie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich”.

Obchody zakończyła o godz. 19:00 uroczystość przy pomniku poświęconym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Kalinowym Dole – miejscu śmierci ostatnich żołnierzy poległych w Wojnie Obronnej 1939 roku.

Warto pamiętać, że dzięki otwarciu Alei Dębów Pamięci, odsłonięciu tablicy pamiątkowej, historii walk przypomnianych przez uczestników uroczystości, imię bohaterów tamtych dni nie zaginie, a pamięć o nich będzie kultywowana przez następne pokolenia. Cześć i chwała bohaterom!

Naszą szkołę w tych uroczystościach reprezentował dyrektor Jarosław Szczepaniak i nauczyciele: Jagoda Abramek, Paweł Warpas i Patryk Nowicki.

 

 

 

 

 

Back to top