Strona główna
Zdobywamy Sudety!
- Szczegóły
- Elżbieta Turska
- Kategoria: Wycieczki
- Odsłony: 1155
Jesień, kiedy świat mieni się tysiącami barw i kolorów, to doskonały czas na wycieczki szkolne, które jak wszystkim wiadomo, są doskonałą formą integracji z kolegami i koleżankami, okazją nawiązania nowych przyjaźni oraz poznania wspaniałych miejsc w kraju i zagranicą.
Dnia 26 września 2022 skoro świt uczniowie klasy 2a, 3a i 4a z Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionów Chłopskich w Adamowie wraz z wychowawcami wyruszyli na drugi kraniec Polski, aby spędzić niezwykle aktywnie kolejne 5 dni wędrując szlakami pięknych Sudetów.
Pierwszego dnia zmierzając na południe Polski zajechaliśmy do Bełchatowa, aby móc zobaczyć na własne oczy największą kopalnię odkrywkową węgla kamiennego w Polsce. Drugiego dnia wyruszyliśmy zdobyć Śnieżkę. Niestety nie udało się zaatakować samego szczytu z powodu bardzo gęstej mgły i porywistego wiatru, ale wspomnienia i doświadczenia zmagania się z samym sobą oraz trudną pogodą, a także przepiękne krajobrazy oglądane ze Śnieżki pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Co więcej, niedosyt z powodu nie zdobycia szczytu tej góry sprawił, że jeszcze tam na pewno wrócimy. Po lekcji geografii w terenie przyszedł czas na historię i to tę trudną dla naszego narodu, bo czas II wojny światowej. Odkrywaliśmy tajemnice zaginionego laboratorium Hitlera z czasów II wojny, zwiedzaliśmy podziemną fabrykę, oglądaliśmy broń, wcielaliśmy się w rolę „cichociemnych”. To wszystko działo się w Kamiennej Górze (Projekt Arado), gdzie w trakcie godzinnej podróży ciemnymi, wilgotnymi korytarzami śląskiej sztolni dowiedzieliśmy się wiele o pasjonującej historii – o tym jak polscy bohaterowie pokrzyżowali misterne plany hitlerowców i wykradli tajemnice ich wunderwaffe.
Z Kamiennej Góry przenieśliśmy się do Zamku Książ - jednego z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych zamków na Dolnym Śląsku. Razem z przesympatyczną panią przewodnik przemierzaliśmy korytarzami zamku zatrzymując się i zaglądając do pełnych przepychu komnat, podziwiając malowidła i wyposażenie poznając przy tym przebogatą, pełną zawirowań historię zamku i jego właścicieli. Zwiedziliśmy również legendarne podziemne tunele wydrążone pod zamkiem I dziedzińcem honorowym przez nazistowską organizację paramilitarną Todt. Przeznaczenie tego przedsięwzięcia do dziś jest zagadką dla historyków.
Dzień czwarty to powrót na szlaki górskie. Tym razem pogoda nam sprzyjała. Zdobyliśmy Szczeliniec Wielki oraz przeszliśmy Błędne Skały. One naprawdę są obłędne! Wracając do domu w piątek zatrzymaliśmy się, aby zwiedzić najpopularniejszą jaskinię w Polsce - Jaskinię „Raj”. Było naprawdę super.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i już z planami na następny wyjazd wróciliśmy do szkolnej rzeczywistości. Następnym razem wybierzemy inny drugi koniec Polski. Może morze? A może Mazury? Czas pokaże….