Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu 2022
- Szczegóły
- Katarzyna Jodełka
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 1713
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat spektrum zaburzeń autystycznych oraz wzmocnienie akceptacji dla osób w spektrum i zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się każdego dnia. „Polska na Niebiesko” - to coroczna kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim organizowana przez Fundację JiM. 2 kwietnia ma miejsce finał wydarzenia — akcja „Zaświeć się na niebiesko” polegająca na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 1 kwietnia nasza szkoła także przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji: „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu 2022”. Na korytarzach i w klasach dominował kolor niebieski.
Dlaczego wybrano kolor niebieski?
Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.
Czym jest autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej.
Dlaczego mówimy o spektrum autyzmu?
W przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujący osoby z autyzmem. Oznacza to, że autyzm może przyjmować zupełnie inną postać, od łagodnych objawów, po bardzo nasilone, utrudniające funkcjonowanie w każdej sferze życia.
Czy autyzm można wyleczyć?
Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.