Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2024
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2024

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

W dniu 7.11.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wernisażu wystawy „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” połączonym z wykładem autorki dr Beaty Kozaczyńskiej - wykładowcy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy Karol Ponikowski, zaś spotkanie otworzyła dyrektor biblioteki Iwona Adamska. Obecni byli też między innymi dyrektor naszej szkoły Jarosław Szczepaniak, nauczyciele Krystyna Maria Sadło i Paweł Warpas. Tematem prelekcji były tragiczne wydarzenia połączone z masowymi i przymusowymi wysiedleniami mającymi miejsce w latach 1942–1943. Według historyków Niemcy w tym czasie wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 100 tysięcy Polaków, w tym 30 tysięcy dzieci, w których miejsce władze III Rzeszy zamierzały osiedlić kilkadziesiąt tysięcy kolonistów niemieckich.

Niemcy z całą brutalnością obchodzili się z mieszkańcami Zamojszczyzny. Zabijano na miejscu lub w czasie selekcji, najmniej szans na przeżycie mieli starcy, inwalidzi i chorzy, a więc wszyscy nieprzydatni do pracy. Deportowanych osadzano w obozach przejściowych. Tych, którzy według nazistów „nadawali się do zniemczenia”, wysyłano do Niemiec. Inni często trafiali do obozów koncentracyjnych. Świadkami tysięcy dramatów rodzinnych były dzieci, które często rozdzielano od swych rodziców.

Warto pamiętać, że tak bliskie nam Bataliony Chłopskie odegrały istotną rolę w tamtych wydarzeniach. Do najważniejszych akcji przeprowadzonych przez żołnierzy tej formacji w tamtym czasie należą walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny, zwłaszcza bitwy pod Wojdą i Zaborecznem, starcia w obronie tzw. Republiki Pińczowskiej, zatopienie statku Tannenberg, wysadzenie pociągu amunicyjnego pod Gołębiem, rozbicie więzień w Krasnymstawie, Radomsku, Siedlcach i Pińczowie.

Prelegentka w bardzo interesujący sposób przybliżyła nam te przejmujące wydarzenia historyczne. Wykład był urozmaicony projekcją zdjęć związanych z tematem. Warto zaznaczyć, że prowadząca dotarła także do wielu żyjących uczestników tamtych dni, którzy wspominają ten wyjątkowy czas w ich życiu.

Ta niecodzienna lekcja historii z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

IMG_20191107_120232
IMG_20191107_120355
IMG_20191107_122516
IMG_20191107_123551
IMG_20191107_120204

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top