Wyjazd do Budapesztu odbył się w ramach Projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
W dniach 22.03- 12.04 2025 grupa uczennic z Zespołu Szkół im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie odbywała staże w zawodach fryzjer oraz technik architektury krajobrazu realizując przedsięwzięcie pod nazwą „Upiększamy siebie i swoje otoczenie „FERS”".
Trzytygodniowy program praktyk uczennice architektury krajobrazu odbywały w zespołach szkół rolniczych na terenach dwóch kompleksów szkół ponadgimnazjalnych:
- FM Kaszyk Varga Máraton Kerteszeti és Főldmérési Szakképző Iskola
- Magyar Gyula Kerteszeti Iskola
Główne cele praktyk obejmowały:
- doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym podczas wykonywania zadań zawodowych
- stosowanie zasad komunikacji interpersonalnej podczas wykonywania zadań (realizacja projektów i obiektów architektury krajobrazu)
- poznawanie zasad bhp i ergonomii pracy przy obsłudze narzędzi i maszyn ogrodniczych podczas wykonywania zadań zawodowych
- kształtowanie umiejętności oceny stanu roślin do projektowanych układów roślinnych
- poznawanie warunków siedliskowych i wartości dekoracyjnych roślin ze strefy klimatycznej regionu Budapesztu i opracowywanie dla nich projektów koncepcyjnych.
Obie szkoły to centra rozwoju agrokulturalnego z ponad 100-letnim tradycjami. Posiadają doskonałe zaplecze techniczne — park maszyn, produkcyjne hale szklarniowe, ogrody dydaktyczne, ogrody pokazowe, palmiarnie. Lekcje z roślin ozdobnych i dendrologii to spacery połączone z organoleptycznym poznawaniem roślin. Parki tematyczne jak ogród japoński, ogród sentymentalny, rabatki pełne kwitnących bylin to wszystko urzeka swoim pięknem. Warto dodać, że rośliny krążą w cyklu zamkniętym na terenie kampusu, to znaczy od rozmnożenia do umieszczenia w specjalnie zaplanowanym dla nich miejscu, skąd zachwycają swoim czarem i delikatnością. Na terenie szkół panuje atmosfera warsztatu pracy, gdzie w ramach rozwijania kompetencji budowlanych uczennice dobierają właściwe materiały i za pomocą specjalistycznego sprzętu budują obiekty małej architektury krajobrazu: ścieżki, placyki, ogrodowe siedziska, murki. Obiekty te są mobline i każdorazowo lekcja kończy się zdemontowaniem swojego dzieła - cała wiedza zostaje w pamięci!!! W ramach integracji międzynarodowej uczniów oraz nabywania kompetencji w zakresie planowania i organizacji pracy zadanie przeprowadzone jest w parach polsko-węgierskich. Bezbłędnie wzniesione obiekty udowadniają otwartość na wyzwania i umiejętności naszych uczennic! Ostatni dzień praktyk to próba zapoznania się z programem do wizualizacji Realtime Landscaping Architect i zwizualizowania obiektów wnętrza krajobrazowego.
Dziewczyny z klasy fryzjerskiej staż odbywały w szkole zlokalizowanej na ul. Kossuth Lajos utca. Uczennice doskonaliły umiejętności językowe podczas wykonywania następujących zadań zawodowych:
- mycie włosów i skóry głowy z uwzględnieniem różnych technik masażu,
- pielęgnacja z uwzględnieniem stanu włosów i skóry głowy,
- dobieranie preparatów do stylizacji włosów na podstawie diagnozy stanu włosów i skóry głowy,
- dobieranie sprzętu fryzjerski zależnie od wybranej techniki, metody i sposobu strzyżenia,
- planowanie zabiegu koloryzacji włosów,
- dobieranie preparatu do koloryzacji włosów na podstawie diagnozy stanu włosów i skóry głowy,
- dobieranie techniki rozjaśniania włosów do urody klientki,
- szlifowanie kunsztu balejażu,
- wykonanie kosmetyków do pielęgnacji włosów.
Ich staż udowodnił rozliczne kompetencje zdobyte w BSI w Adamowie. Węgierscy nauczycieli byli pod wrażeniem ich zaangażowania i umiejętności!
Program kulturalny zapewniony przez organizatora obejmował wizytę w ogrodzie zoologicznym w Budapeszcie zajmującym północno-zachodnią część Parku Miejskiego. Ogród powstał już w 1866 roku jako jeden z pierwszych w Europie. Zawiera atrakcje takie jak: palmiarnia z afrykańską dżunglą, w piwnicach palmiarni umieszczono akwaria z tropikalnymi rybami morskimi. Drugą atrakcją była wizyta w Muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Możliwość pozowania do zdjęć obok tak znakomitych osobowości tego Świata wywołała ogrom pozytywnych emocji ;)
Z innych atrakcji w ramach projektu wspomnieć wypada o wycieczce do węgierskiej miejscowości Martonvasar. Stażystki w zawodzie technik architektury krajobrazu wybrały się tam w towarzystwie uczniów Technikum Leśnego pod okiem opiekunów. Miasteczko Martonvasar jest położone około 20 km na południowy zachód od Budapesztu i zawdzięcza swoją sławę przede wszystkim Ludwigowi van Beethovenowi, który często przebywał w pałacu austriackiego rodu Brunszwik. Największą atrakcją tej miejscowości jest właśnie ów pałac – okazała neogotycka budowla otoczona 40-hektarowym parkiem angielskim, po którym mieliśmy przyjemność spacerować. W parku znajduje się również pomnik wspomnianego kompozytora i pianisty, przy którym w letnie wieczory odbywają się koncerty.
Budapeszt turystycznie – baza noclegowa i zwiedzanie na własną rękę.
Budapeszt formalnie stworzony został w latach 1872–1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym.
Punkt noclegowy był idealną miejscówką do zwiedzania pięknego miasta.
Kamienica znajdywała się na ulicy : Sas utca, pomiędzy placami: Erszebet ter, gwarnym placem ze słynnym diabelskim młynem (ochotniczki skorzystały z atrakcji) a bazyliką Św. Stefana, największej świątyni Budapesztu, która zachwyciła nas nie tylko z zewnątrz. Wewnątrz znajduje się najważniejsza węgierska relikwia – zmumifikowana dłoń pierwszego króla Węgier. Z tarasu widokowego kopuły podziwiałyśmy panoramę miasta.
W niedzielę 29.03.25 najwytrwalsi rozpoczęli poranek już o 7.00 wizytą na górze Gellerta. Tam mogli podziwiać budzący się do życia Budapeszt. W środku dnia wspomniana już wizyta w zoo, po kolacji na zakończenie dnia stażystki z Adamowa wybrały się na wspólny spacer wzdłuż Dunaju – najdłuższej rzeki Europy. Uwagę przykuwał budynek Parlamentu Węgierskiego – symbolu i wizytówki Budapesztu. Aby dostać się z Budy do Pesztu, spacerowaliśmy najstarszym mostem miasta – Mostem Łańcuchowym.
Inna atrakcja zachodniej części miasta Budy to Wzgórze Zamkowe, którego głównym punktem jest Zamek Królewski (Budavári Palota). Kolejną atrakcją na Wzgórzu Zamkowym jest Kościół Macieja, z charakterystycznym dachem pokrytym kolorowymi dachówkami Zsolnay. Obok znajduje się Baszta Rybacka. To charakterystyczna budowla z 7 wieżami symbolizującymi siedem plemion węgierskich. Nazwa "Baszta Rybacka" pochodzi od średniowiecznego Miasta Rybackiego (Halászbástya).
Jeżeli chodzi o pamiątki to co 10 m znajdują się kramy i sklepy z pamiątkami, ale warto dokonać zakupów na Wielkim Rynku (Nagycsarnok), gdzie można kupić lokalne przysmaki i pamiątki.
Imponujący budynek dworca Budapest – Nyugati przyciągnął nas piątkowego wieczoru za sprawą zlokalizowanego tam McDonalda, którego przestrzeń wieczorami zamieniała się w dyskotekę, a ściany stawały się ekspozycją kolorowych animowanych instalacji.
Co do terenów zieleni to aura wiosennego przebudzenia przyrody przyciągnęła nas do takich obiektów jak wyspa Świętej Małgorzaty i Park Miejski.
Wyspa Świętej Małgorzaty
Została sztucznie utworzona z trzech, leżących blisko siebie pomniejszych wysp pod koniec XIX wieku przy okazji prac związanych z regulacją Dunaju. Ma 2,5 km długości, zajmuje 95,6 ha powierzchni, a w najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m.
Na wyspie znajdują się hotele, obiekty sportowe (boiska, korty tenisowe, baseny), kluby, restauracje, liczne tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi, joggingowymi, przestronnymi trawnikami idealnymi na piknik, wypoczynek oraz średniowieczne ruiny natury sakralnej.
Park Miejski
Do parku prowadzi zabytkowa, najstarsza w Europie linia metra nr 1. Wysiadamy na placu Bohaterów, na którym dominuje pomnik bohaterów poległych podczas tej wojny. Za kolumną utworzone zostały dwie kolumnady, między którymi zostały umieszczone pomniki ważnych osób z węgierskiej historii – królów i przywódców. Po obu stronach Placu Bohaterów znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych. Ogromny zielony teren Parku znajduje się za Placem. Naszpikowany jest atrakcjami.
Muzeum etnograficzne, Muzeum rolnictwa mieszczące się w środku zamku Vajdahunyad, bajkowej twierdzy inspirowanej różnymi stylami architektonicznymi występującymi na całych Węgrzech, Łaźnie Termalne Szechenyi, Ogród botaniczny
Dla nas bez wątpienia atrakcją nr 1 stał się olbrzymi plac zabaw w centrum parku.
Nasze turystyczne eskapady odbywały się pomiędzy obowiązkami i punktami programu jak praktyki w szkole i kolacja w restauracji Buda Gourmet Bistro.
Trzy tygodnie upłynęły szybko. Ostatniego dnia odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów.
Kolejny wyjazd we wrześniu!