W tym roku przypada 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jak się powszechnie przyjmuje była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Ustawa Rządowa została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój na monarchię dziedziczną, odebrała prawo głosu w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty, łagodziła także w pewien sposób nadużycia pańszczyzny. Ustawa ta formalnie zniosła liberum veto, ponadto wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 maja był król Stanisław August Poniatowski, istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i sekretarz królewski Scipione Piattoli. Według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
Trzeciego maja bieżącego roku w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Łukowie o godzinie 9.00 rozpoczęła się msza święta z okazji obchodów tego wydarzenia. Po zakończeniu nabożeństwa, pośród mieszkańców Ziemi Łukowskiej, przedstawiciele władz różnego szczebla wygłosili przemówienia okolicznościowe, następnie uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół im. W. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym zaprezentowali pokaz musztry. Na zakończenie obchodów delegacje władz, partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i szkół złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Zespół Szkół im Gen. F. Kamińskiego reprezentowali: chorąży Mateusz Wileński i Bartłomiej Gula, przyboczne: Julia Bakan, Julia Wanecka, Julia Dzido i Patrycja Wysokińska wraz z opiekunami p. Pawłem Warpasem i p. Patrykiem Nowickim.