21 kwietnia Zespół Szkół w Adamowie zaprosił wszystkich na coroczny Dzień Otwarty. Tym razem w pracowni chemicznej na ósmoklasistów czekała gra dydaktyczna. Odwiedzający nas uczniowie musieli zmierzyć się z wiedzą o rozpuszczalności, chemicznymi kostkami i graficznym rebusem. Finałem gry było doświadczenie, którego celem było zebranie pewnego gazu do balonika, by potem zgasić przy jego użyciu świeczkę.

W sali 204 przygotowano dla ósmoklasistów 7 stolików-stanowisk. Podczas chemicznej zabawy opiekę nad gośćmi sprawowali nasi uczniowie, którzy jednocześnie asystowali im przy wykonywaniu poszczególnych zadań. Nad całością działań w pracowni czuwała pani Jagoda Abramek - nauczycielka chemii i opiekunka pracowni chemicznej. Dodatkowo w każdej z odwiedzających nas grup, najszybszy zespół, który rozwiązał całą grę dydaktyczną mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanej loterii. Do wygrania były m.in. dodatkowe nieprzygotowania z chemii, zwolnienie z odpowiedzi ustnej czy wreszcie "5 na start" z aktywności (do wykorzystania w nowym roku szkolnym).

Kolejnym przystankiem dla 8-klasistów były języki obce: angielski, rosyjski i niemiecki w sali 107. Tym razem nasi nastoletni goście zmierzyli się z quizem kulturowym dotyczącym ciekawostek kulturowych Wielkiej Brytanii, Rosji i Niemiec. Przy muzyce ósmoklasiści zastanawiali się jaki tytuł nosi obecny król Anglii, ile psów miała królowa Elżbieta przez całe swoje życie czy też, ile ludzi zamieszkuje terytorium Rosji. Dla trzech osób z każdej grupy, które zdobyły najwięcej punktów w quizie czekała nagroda w postaci małego upominku oraz voucher „5 na start” z aktywności w nowym roku szkolnym 2023/24. Nad zabawą czuwały p. Elżbieta Turska oraz p. Karolina Alikowska wraz z grupą młodzieży z klasy 2a LO: Patrycją Szaniawską, Zuzanną Czubacką, Julią Kryczką, Martyną Brudkowską oraz Mateuszem Wileńskim.

Jak zbudować i zaprogramować robota można było dowiedzieć się w pracowni komputerowej. Efekty swojej pracy prezentowali tam uczniowie realizujący innowację pedagogiczną “Projektowanie gier komputerowych i grafika 3D”.

Młodzież zwiedzając część sportową naszej szkoły miała możliwość zapoznania się z nowoczesną, w pełni wyposażoną SALĄ FITNESS. Uczniowie spróbowali swoich sił na bieżni, rowerkach stacjonarnych, orbitreku, czy też wyciskając sztangę leżąc.

Ofertę kształcenia zawodowego przedstawili nauczyciele i uczniowie klas kucharskich i fryzjerskich. W pracowni gastronomicznej na naszych gości czekał słodki poczęstunek: pyszne kolorowe kokosanki, muffinki i ciasteczka. Każdy mógł spróbować wypieków naszych młodych kucharzy oraz poznać pracownię gastronomiczną. Uczniowie klas kucharskich udzielali wszelkich informacji młodszym kolegom na temat kształcenia w zawodzie kucharz. W pracowni fryzjerskiej ósmoklasiści mogli spróbować swoich sił przy myjniach i fotelach fryzjerskich…i dobrze się przy tym bawili. Nasi uczniowie wykonywali też fryzury. 

Swoje dokonania i umiejętności zaprezentowali także uczniowie technikum. Architekci krajobrazu przygotowali w głównym holu wystawę prac i projektów, nad którymi pracowali w tym roku szkolnym. Znalazły się tam ćwiczenia z rysunku, perspektywy, prace malarskie przedstawiające martwą naturę oraz projekty arkusza inwentaryzacyjnego fragmentu skweru w Adamowie. W pracowni uczennice przygotowały rzut z góry terenu naszej szkoły, który posłużył odwiedzającym do tworzenia projektów koncepcyjnych za pomocą architektonicznych “puzzli” opracowanych również przez uczniów z TAK. O kształceniu w zawodzie leśnik opowiadał ósmoklasistom nauczyciel przedmiotów zawodowych pan Grzegorz Majek. 

Nasi goście zwiedzali różne "zakamarki" szkoły, w tym internat, bibliotekę a na szkolnych korytarzach rozmawiali z nauczycielami i uczniami. Zainteresowanych ofertą szkoły i ich opiekunów oprowadzała młodzież szkolna. W Dniu Otwartym uczestniczyło ponad 150 osób (być może przyszłych uczniów naszej szkoły), m.in. z Adamowa, Krzywdy, Okrzei, Oszczepalina, Serokomli, Woli Bystrzyckiej, Woli Gułowskiej, Woli Okrzejskiej, Wojcieszkowa, Wólki Domaszewskiej.

Back to top