25 kwietnia br. w ramach obchodów 233 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja  młodzież  Powiatu Łukowskiego wzięła udział w VII Pieszym Rajdzie 3 Majowym po Rezerwacie Jata. Ponadto obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych mediów, nauczyciele, zaproszeni goście i organizatorzy wydarzenia. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. IIB i IIT wraz z opiekunami p. Pawłem Warpasem i  p. Jagodą Abramek. 

Nasza wycieczka rozpoczęła się w miejscowości Klimki, skąd przeszliśmy do pomnika ks. Stanisława Brzóski – duchownego, który był między innymi naczelnikiem wojennym powiatu łukowskiego i dowódcą oddziału powstańczego złożonego z chłopów w czasie powstania styczniowego. Wspomniany pomnik został wybudowany w roku 1928 z inicjatywy leśników łukowskich na pamiątkę ofiarnej walki naszego bohatera. 

Wędrując po rezerwacie warto pamiętać, że potrzebę ochrony tego ważnego miejsca dostrzeżono już w okresie międzywojennym, Rezerwat ten powstał w 1933 roku z inicjatywy Władysława Szafera, polskiego przyrodnika. Nazwa „Jata” to staropolskie określenie na szałas spleciony z gałęzi. Obecnie Jata jest największym i najstarszym rezerwatem w województwie lubelskim, zaś znaczną część tego drzewostanu stanowi ponad 100-letni starodrzew.

Kolejnym celem naszej wędrówki był pomnik upamiętniający żołnierzy AK, zaś jej punktem docelowym wiata edukacyjna „Ostoja” w Żdżarach gdzie czekał przygotowany ciepły posiłek i napoje. Następnie uczestnicy wyprawy śpiewali pieśni patriotyczne i mieli możliwość wysłuchania przemówień tematycznych wygłoszonych przez prelegentów, ponadto młodzież mogła rywalizować w konkurencjach sportowych. Na zakończenie uroczystości wszystkie  szkoły otrzymały certyfikaty uczestnictwa  w Rajdzie.

Back to top