W dniach 9 – 13 października 2017 r. uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie wzięli udział w integracyjnym obozie młodzieżowym w ramach zadania publicznego „Z historią nam po drodze: mieszkańcy Gminy Adamów eksplorują historie swojej gminy”.

Obóz odbył się w Toporzysku – malowniczej miejscowości położonej w Beskidach w pobliżu Rabki i Jordanowa. Ośrodek Jazdy Konnej „Bór” Toporzysko kultywuje tradycje 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Formacja ta wchodziła w skład wojsk generała Franciszka Kleeberga, które toczyły swój ostatni bój kampanii wrześniowej na naszych terenach. Stąd nasza wizyta w tym miejscu nie była przypadkowa.

W drodze do Toporzyska odwiedziliśmy dawną stolice Polski – Kraków, który przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Pierwsze kroki skierowaliśmy do bazyliki Mariackiej w Krakowie gdzie znajduje się unikatowy XV wieczny ołtarz Wita Stwosza z wielką plastyczną sceną zaśnięcia Maryi Panny w otoczeniu apostołów. Wykorzystując sprzyjającą pogodę postanowiliśmy również pospacerować po zabytkowym rynku.

Zważywszy, że stosunkowo niedaleko Toporzyska jest położone Zakopane – stolica Tatr – postanowiliśmy się wybrać na jednodniową wycieczkę. Na początek udaliśmy się do Izby Regionalnej w Mursasichle. Prelekcja prowadzona przez Pana Adama Gąsienicę odbyła się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane były prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Dopełnieniem opowieści była prezentacja multimedialna, której pierwsza część zawierała stare fotografie, przedstawiające historię Zakopanego i okolic oraz postaci związanych z regionem. Druga z kolei prezentowała panoramy tatrzańskie i była jakby krótką wycieczką po górach z zaznaczeniem ciekawych szlaków oraz fauny i flory Tatr. Następnie uczniowie relaksowali się w Aquaparku TERMY BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej nabierając sił na cały rok szkolny.

Na miejscu pobytu ośrodek przygotował dla nas szereg atrakcji wśród których była jazda konna. Okazało się, że wśród uczniów znaleźli się prawdziwi pasjonaci jeździectwa. Mieliśmy również możliwość podpatrzenia, na czym polega praca przy koniach. Uczestniczyliśmy w zajęcia związanych z kulturą i tradycją regionu, w trakcie których młodzież własnoręcznie piekła chleb.

Pobyt w Toporzysku to nie tylko odpoczynek i integracja. Była również nauka. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach żywej historii prowadzonych przez nauczycieli - opiekunów i kawalerzystów ze Szwadronu Toporzysko. Miały one na celu przybliżenie postaci generała Kleeberga i SGO Polesie oraz wydarzeń związanych z walkami Kampanii Wrześniowej. Młodzi ludzie dowiedzieli się jak wiele wysiłku kosztowała walka o polską niepodległość. Zdobytą wiedzę wykorzystali w tworzeniu questów. Pobyt w Toporzysku zakończyliśmy ogniskiem.

Mieliśmy okazję bliżej się poznać i pobyć ze sobą w pięknym, klimatycznym miejscu. Dziękujemy!

Back to top