5 października br. w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Sienkiewiczowskie, w którym udział wzięła delegacja naszej szkoły w składzie: pani Krystyna Maria Sadło oraz uczennice Kamila Gajaszek, Dominika Jurkowska i Kinga Kulik. 

Tematem konferencji naukowej był „Henryk Sienkiewicz w kulturze i życiu Polaków w 140-lecie Ogniem i mieczem”. Podczas konferencji wystąpili: prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski z referatem pt. „140-lecie Ogniem i Mieczem. Arcydzieło literatury. Początek tryumfu Sienkiewicza”, mgr Zbigniew Miszczak z referatem pt. „O bibliofilskim wydaniu Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza”. Ponadto uczestnicy konferencji mogli wysłuchać referatu pt. „O idei uhonorowania pomnikiem Matki Henryka Sienkiewicza” autorstwa Jerzego Bolesława Sprawki. Dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Magdalena Mitura zaprezentowała materiał nadesłany przez prof. dr hab. Zdzisławę Mokranowską pt. „Henryk Sienkiewicz: mentor, filozof-moralista i wychowawca. O bajkach Noblisty” oraz przedstawiła referat pt. „Z rozważań nad genealogią rodów Cieciszowskich i Sienkiewiczów”. 

Na spotkaniu obecni byli między innymi przedstawicieli Towarzystwa im. H. Sienkiewicza w Lublinie, władze samorządu powiatowego i lokalnego oraz delegacje okolicznych szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.

Konferencje naukowe poświęcone twórczości H. Sienkiewicza odbywają się już od wielu lat. Nasza szkoła była wielokrotnie organizatorem takich Spotkań Sienkiewiczowskich w latach 2003 – 2012. Gościliśmy wówczas wielu znamienitych znawców twórczości naszego Noblisty. Między innymi obecny był wspomniany już  prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski czy mgr Zbigniew Miszczak, a także pisarka Barbara Wachowicz. Podczas tych wszystkich konferencji naukowych mogliśmy poznawać i podziwiać kunszt pisarski Henryka Sienkiewicza. A bohaterowie Krzyżaków, Trylogii czy Quo vadis i innych jego utworów przez pokolenia wzbudzały i wzbudzają w wielu z nas wielkie emocje. Warto po te dzieła wciąż sięgać i czytać!

20231005_101856
20231005_104345
image000000(11)
20231005_120139
20231005_120254
20231005_120328
20231005_132206

Back to top