W czwartek na naszych korytarzach i w klasach królował kolor żółty. Garść informacji o tym kolorze przygotowali maturzyści.
Kojarzony z młodością i radością, a także z mądrością i intuicją kolor żółty reprezentuje pokój, odpoczynek i doskonałość duchową. To symbol światła i majestatu. Jest barwą związaną z intelektem. Daje nadzieję, wprawia w dobry nastrój. Ci, którzy wybierają ten kolor, swoją indywidualność wyrażają kreatywnymi pomysłami.

 W wielu kulturach nazywany jest kolorem szczęścia i często postrzegany jest jako ciepły, pozytywny i młodzieńczy kolor. Żółty jest bardzo obecnym kolorem w historii sztuki, czego dowodem są prace znalezione w jaskiniach sprzed 17 tysięcy lat, takie jak obraz żółtego konia znalezionego w Jaskini Lascaux (Francja). W Kościele katolickim żółty jest spokrewniony z Watykanem, jest to jeden z dwóch kolorów, z których składa się jego flaga, drugi jest biały, a wybór tej kombinacji wynika z faktu, że złoto i srebro, reprezentowane w tych kolorach, symbolizują klucze królestwa, które strzeże San Pedro. W przeszłości kolor żółty przypisywano osobom o złych zamiarach, fałszywym, podstępnym bądź bezwstydnym. I tak Judasz często występuje na obrazach w żółtych szatach dla podkreślenia faktu, że był zdrajcą. We Francji drzwi przestępców malowano na żółto. We Włoszech kurtyzanom nakazano nosić żółte znaki na ubraniach, aby je napiętnować. Tak samo postąpili hitlerowcy, nakazując Żydom nosić opaskę z żółtą gwiazdą Dawida podczas II wojny światowej. Zatem kolor żółty niestety ma dosyć smutną i negatywnie zabarwioną historię, która nadal odbija się echem w niektórych kulturach lub nawet powiedzeniach. Kolor żółty może powodować zawroty głowy i mdłości. Z tego powodu jest oszczędnie wykorzystywany w środkach transportu, a w samolotach nie występuje prawie wcale. Kolor żółty stymuluje nasz mózg, ułatwia zapamiętywanie, jest dobrym wyborem przy urządzaniu pokojów dziecięcych i młodzieżowych. 75% ołówków sprzedawanych w USA jest w żółtym kolorze. Koloru żółtego nie poleca się przy urządzaniu kuchni, ponieważ stymuluje on apetyt. Moglibyśmy mieć zwiększone łaknienie w takiej słonecznej kuchni. Żółty ser jest jednym z najczęściej kradzionych artykułów na świecie. W Egipcie zaś żółty kolor to kolor żałobny.

IMG_1792
IMG_1793
IMG_1800
IMG_1804
IMG_1807
IMG_1810
IMG_1812
IMG_1748
IMG_1755
IMG_1760
IMG_1765
IMG_1767
IMG_1769
IMG_1770
IMG_1774
IMG_1777
IMG_1778
IMG_1781
IMG_1784
IMG_1785
IMG_1787
IMG_1790
IMG_1791

Back to top