Drugi dzień Tygodnia Kolorów to dominacja czerni...
Informacje dotycząca koloru czarnego oraz przypadającego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa przygotowała klasa 1 LOA .
„Kolor bezpośrednio wpływa na duszę. Kolor to klawiatura, oczy to młotki, dusza to fortepian z wieloma strunami. Artysta jest ręką, która gra, dotykając tego czy innego klawisza celowo, aby wprawić struny duszy w drgania”. -Wassily Kandiski-

Czarny to kolor, którego symbolika jest dwuznaczna. Z jednej strony jest symbolem tajemnicy, potrafi być elegancki i skryty; zakrywa to co trzeba i sugeruje, że istnieje pewnego rodzaju bariera, ciężka do przekroczenia. Z drugiej strony natomiast uważany jest za nieprzyjazny i onieśmielający, wyrafinowany, pewny siebie i dający kontrolę oraz władzę. Posiada wiele negatywnych skojarzeń, w tym pesymizm, brak nadziei, a nawet żałobę - to kolor rzeczy, które symbolizują zło. Z psychologicznego punktu widzenia, czerń ma tendencję do wywoływania poczucia zwątpienia i strachu.
* Kolor czarny kojarzy się z elegancją, tajemnicą, dyskretnością, a także siłą.
* Wywołuje silne emocje i jest autorytatywnym kolorem.
* W świecie mody jest uważany za stylowy i nadający wyrafinowania.
* Istnieje 50 odcieni czerni
* Symbolizuje także koniec czegoś: śmierć, stratę.
* W przeszłości reprezentował księży, a współcześnie reprezentuje konserwatywnych ludzi.
* W świecie fizyki czerń absorbuje 100% światła bezpośredniego, a zatem nie odzwierciedla żadnej długości spektrum, dlatego w całej historii kolor czarny kojarzy się z niebezpieczeństwem, złem i tym podobnymi zagadnieniami.

IMG_1645
IMG_1648
IMG_1650
IMG_1655
IMG_1656
IMG_1657
IMG_1658
IMG_1662
IMG_1666
IMG_1671
IMG_1673
IMG_1675
IMG_1676
IMG_1637
IMG_1642

Back to top