Od 11.12.2017 do 15.12.2017 w murach naszej szkoły gościliśmy ponownie wolontariuszy – tym razem dwie studeńki - w ramach studenckiego programu wymiany studentów "Next Step", realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC.

Współpraca z AIESEC i lekcje z obcokrajowcami po angielsku to już tradycja w naszej szkole. Opiekunem warsztatów z ramienia szkoły jest Elżbieta Turska. W tym roku odwiedziła nas Maneesha z Galle ze Sri Lanki oraz Paulina z Sayula, Talisco z Meksyku. Obie dziewczyny są studentkami w swoich krajach, a do Polski przyjechały tylko na kilka tygodni.

Maneesha studiuje francuski oraz bankowość i zarządzanie, zaś Paulina zarządzanie turystyką. Obie ciekawe świata przybyły do nas chcąc przybliżyć nam swoją ojczyznę. Po prostu opowiedzieć o ludziach, którzy choć żyją tysiące kilometrów od nas, na innych kontynentach, wychowani w innych kulturach tak naprawdę nie różnią się wiele od nas. Maneesha i Paulina codziennie prowadziły warsztaty kulturowe w języku angielskim z poszczególnymi klasami. Każde zajęcia, choć miały podobny scenariusz tak naprawdę przebiegały w różny sposób i koncentrowały się na innych aspektach kulturowych. Przez ten tydzień dowiedzieliśmy się wiele o kulturze i historii obydwu krajów, uczyliśmy się podstawowych zwrotów oraz liczenia do 10 w języku Sinhala (jeśli zaś chodzi o pisownie w tym języku to tego już się nie podjęliśmy), jak również ludowych tańców ze Sri Lanki i Meksyku.

Nasi uczniowie nie pozostali bierni i również chcąc dziewczętom przybliżyć naszą kulturę przygotowali prezentacje multimedialne w języku angielskim o naszym kraju (Klaudia Pociejuk, Sylwia Morlo i Ola Ozygała z IIa), o najpiękniejszych miastach w Polsce wartych zobaczenia (Kinga Kalicka z IIIa), natomiast Natalia Cieślak i Kamila Ciołek wprowadziły studentki w świat polskich tradycji bożonarodzeniowych. Czwartek Paulina i Maneesha aktywnie brały udział w próbie poloneza razem z klasami trzecimi, a w piątek obie dziewczyny mogły sprawdzić się w przygotowywaniu polskich potraw wigilijnych pod czujnym okiem Pani Agnieszki Goławskiej.

Tydzień współpracy międzynarodowej dobiegł końca i trochę żal się żegnać z tak sympatycznymi wolontariuszkami, ale pozostaje w nas radość i nadzieja kolejnego spotkania.  

Back to top