Szacuje się, że co trzeci uczeń doświadcza problemów psychicznych. Największy wzrost zachorowań dotyczy depresji i zaburzeń lękowych. Lockdown, zdalna szkoła, brak relacji rówieśniczych, samotność, brak ruchu, a obecnie również wojna w Ukrainie, przyczyniły się do tej sytuacji. Nie jest tajemnicą, że bardzo często dramat dziecka oraz młodzieży zaczyna się w domu, a swoje dokładają oczywiście rówieśnicy i szkoła.

Przy szczególnej wrażliwości młodych osób bardzo łatwo o załamanie.  Dlatego my: dorośli, rodzice, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, psychiatrzy – musimy być czujni. Każda nagła zmiana zachowania dziecka musi zapalać czerwoną lampkę. Depresja u dzieci i młodzieży, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. 

Chwilowy smutek związany z zawodem miłosnym lub utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może to już jest depresja. Nieleczona może doprowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu paraliżu, kiedy chory nie jest w stanie ruszyć ani ręką, ani nogą. Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną. Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia. Szacuje się, że w Polsce na depresję chorują prawie dwa miliony ludzi. (więcej na stronie https://twarzedepresji.pl/o-depresji/). Zapraszamy również z pytaniami do szkolnych specjalistów, gdzie otrzymacie wiedzę o tej chorobie oraz jak sobie z nią radzić.  Zachęcamy również do skorzystania z bezpłatnej - zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Z tej pomocy mogą skorzystać Rodzice i Młodzież. Konsultacji udzielają specjaliści z fundacji "Twarze Depresji" i "Pajacyk". Link do strony. https://twarzedepresji.pl/pajacyk/

Back to top