Już 81 lat minęło od Ostatniej Bitwy Kampanii Wrześniowej stoczonej w dniach 2-6 października 1939 roku pomiędzy wojskami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga a niemieckimi oddziałami, która miała miejsce między innymi na terenie naszej gminy. Obchody upamiętniające te szczególne wydarzenia rozpoczęły się w sobotę 3 października 2020 roku o godz. 10:00 mszą polową na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie, złożeniem wieńców i Apelem Poległych. W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, zaproszeni goście, wojsko, delegacje różnych instytucji, szkół oraz mieszkańcy gminy Adamów i okolic.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy Ostatniej Bitwy było uroczyste otwarcie Alei Dębów Pamięci przy drodze Unitów Podlaskich w Woli Gułowskiej, będącej częścią ogólnopolskiej akcji „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. W ramach społecznego programu uhonorowano pamięć siedemnastu ofiar zbrodni katyńskiej, oficerów  Pułku 3 Strzelców Konnych, jednego z oddziałów wchodzących w skład „SGO Polesie”. Gospodarze uroczystości przypomnieli zebranym wydarzenia historyczne, które doprowadziły do okupacji ziem polskich i tragicznych okoliczności, w jakich zamordowano polskich oficerów i żołnierzy.

O godz. 15:00 w Lipinach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej „W hołdzie żołnierzom 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Bohaterom walk o niepodległość i granice, obrońcom Rzeczypospolitej w 1920 i 1939 roku”. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę na znak pamięci i czci dla niezłomnych bohaterów ostatnich walk września, walk, które właśnie w tym miejscu zakończył 3. Pułk Szwoleżerów w 1939 roku. Po części oficjalnej na gości i mieszkańców Lipin czekał pokaz kawaleryjski jazdy konnej w ramach projektu „Dumni z kawalerii. 100-lecie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich”.

Obchody zakończyła o godz. 19:00 uroczystość przy pomniku poświęconym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Kalinowym Dole – miejscu śmierci ostatnich żołnierzy poległych w Wojnie Obronnej 1939 roku.

Warto pamiętać, że dzięki otwarciu Alei Dębów Pamięci, odsłonięciu tablicy pamiątkowej, historii walk przypomnianych przez uczestników uroczystości, imię bohaterów tamtych dni nie zaginie, a pamięć o nich będzie kultywowana przez następne pokolenia. Cześć i chwała bohaterom!

Naszą szkołę w tych uroczystościach reprezentował dyrektor Jarosław Szczepaniak i nauczyciele: Jagoda Abramek, Paweł Warpas i Patryk Nowicki.

 

 

 

 

 

Gallery

Lorem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Curabitur dignissim

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Praesent Vehicula

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Consectetur Adipisc

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Nunc Placerat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Back to top