W poniedziałek 19 września br. miało miejsce osobliwe wydarzenie, bowiem na terenie naszej okolicy odbył się Pierwszy Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny, którego organizatorem był Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku, zaś współorganizatorami zostały władze gmin Kock, Adamów, Serokomla i Borki. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki, w związku z czym udział w Rajdzie wziął także p. minister Przemysław Czarnek.  Na szlak rowerowy wyruszyli również  przedstawiciele władz, zaproszeni goście i młodzież szkolna wraz z opiekunami.

Celem tej wyprawy było przede wszystkim propagowanie historii naszego regionu i miejsc z nim związanych, promowanie aktywnych form wypoczynku i integracja młodzieży. 

W związku z powyższym wydarzeniem,  już o godzinie 7.00 w pełnej gotowości stawiła się również reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. Pawła Warpasa w oczekiwaniu na transport   do Kocka wraz z maszynami, bowiem właśnie z tego miasta mieliśmy wyruszyć w kilkugodzinną rowerową trasę, która miała liczyć około 30 km.

Po Mszy Świętej w Kościele Wniebowzięcia NMP w Kocku, briefingu prasowym, rozdaniu kamizelek, pakietów startowych i zaopatrzeniu nas w suchy prowiant ruszyliśmy w drogę, która była planowana na szlaku: Kock – Talczyn – Nowiny - Bronisławów Duży – Józefów Duży – Zakępie – Adamów. Jak się wkrótce miało okazać, pomimo stosunkowo sporej odległości, zwłaszcza dla tych niezbyt wprawionych użytkowników rowerów, trasa nie była dla większości uczestników szczególnie wymagająca. Wiodła ona bowiem w znacznej części drogami asfaltowymi, zaś tylko niewielkie jej odcinki wymagały większego wysiłku.  Ponadto miały miejsce przerwy, w czasie których słuchaliśmy historii dotyczących odwiedzanych miejsc i pamiętaliśmy o zapaleniu pamiątkowych zniczy w miejscach pamięci. Pierwszym takim punktem był Talczyn, gdzie w okresie II wojny światowej hitlerowcy dokonali zbrodni na miejscowej ludności w ramach” akcji odwetowej” za śmierć niemieckiego policjanta.  Kolejnymi miejscowościami, które odwiedziliśmy były Nowiny, Bronisławów, Józefów i Zakępie, gdzie 14 kwietnia 1940 r. niemiecka ekspedycja karna dokonała pacyfikacji wsi Józefów, Bronisławów Mały i Duży, Zakępie, Hordzież, Serokomla, Bielany i Ruda, mordując wielu mieszkańców.

Przemierzając drogę wzbudzaliśmy wśród lokalnych mieszkańców dość dużą sympatię i zainteresowanie, ponieważ widok peletonu liczącego ponad 100 uczestników nie zdarza się przecież na co dzień. 

Zakończenie  naszej wyprawy nastąpiło na Placu Niedźwiedzim w Adamowie, gdzie zmęczeni, ale i zadowoleni uczestnicy mogli zjeść ciepły posiłek.

Gallery

Lorem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Curabitur dignissim

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Praesent Vehicula

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Consectetur Adipisc

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Nunc Placerat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur…

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Back to top