Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Zapraszamy!!!
Oferta 2024
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Zapraszamy!!!
Oferta 2024

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych, bowiem z pewnością wszyscy pamiętamy, że w następstwie działań zaborców Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy na wiele lat. Jednak dla naszych przodków własne suwerenne państwo było wartością najwyższą. Starania o odzyskanie niepodległości trwały ponad wiek i związane były między innymi z wojnami napoleońskimi, zrywami niepodległościowymi, a także przelaną krwią naszych rodaków na frontach I wojny światowej. Tak więc po 123 latach zaborów i niewoli naznaczonej walką i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było jednak procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r. naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

Należy jednak pamiętać, że pomimo radosnego nastroju i entuzjazmu, który ogarnął wtedy nasz kraj, musieliśmy jeszcze toczyć wyczerpujące wojny z sąsiadami, żeby ostatecznie ustalić swoje granice. Z tych konfliktów zbrojnych niewątpliwie najważniejszym była obrona przed inwazją bolszewicką, która miała być początkiem nie tylko europejskiej rewolucji komunistycznej. Ostatecznie Polska dzięki ogromnemu poświęceniu i odwadze swoich obywateli wyszła z tych batalii zwycięsko i obroniła niepodległość.

W związku z tymi wydarzeniami dzień 11 listopada był obchodzony w okresie międzywojennym jako nieoficjalne Święto Niepodległości, bowiem dopiero w 1937 r. Sejm RP ustanowił państwowe obchody tej uroczystości. Data 11.11.1918 r. upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Dzień ten uchodził w II RP za szczególny – odbywały się rewie wojskowe, msze święte za ojczyznę i ważne uroczystości na szczeblu państwowym.

W latach 1939-1944 oficjalne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe, zaś w okresie PRL zostało ono zakazane.

Święto Niepodległości przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest określone dniem ustawowo wolnym od pracy i uroczyście świętowane w całym kraju.

Radość z odzyskania niepodległości w 1918 r. była wielka, zaś dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Pamiętajmy więc o bohaterach, którzy gotowi byli poświęcić swoje życie, żeby Polska była niepodległa i suwerenna.

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top