Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Zapraszamy!!!
Oferta 2024
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Zapraszamy!!!
Oferta 2024

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” – takie hasło przyświecało szkolnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Uroczysty apel, przygotowany przez uczniów i wychowawców klas: 1as BSI i 1bs BSI, odbył się 13 listopada br. na łączniku internackim.

Uroczystość miała podniosły charakter – z udziałem pocztów sztandarowych, przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”, zasłuchani w patriotyczne słowo, mogliśmy pełni podziwu wyrazić przodkom swoją wdzięczność za trud i ciężar odzyskania niepodległości. W trakcie akademii wszyscy obecni usłyszeli o jednych z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – tych, które najpierw doprowadziły do zaniku państwa polskiego z map Europy oraz tych, które zbliżały dręczoną przez zaborców Ojczyznę ku wolności. Wiersze i piosenki, zaprezentowane przez uczniów, doskonale oddawały nastrój i chęć naszych ojców do zdobycia upragnionej autonomii, wyrażały ich niezłomność i ogromną determinację w budowaniu polskiego patriotyzmu, przypominały o męczeństwie tysięcy, dla których los ziemi ojczystej był sensem życia.

Dla uczczenia pamięci poległych w obronie Ojczyzny, tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, oddelegowani uczniowie zapalili znicze pod pamiątkowym pomnikiem odzyskania niepodległości w Adamowie.

Głos w trakcie akademii zabrał również dyrektor Jarosław Szczepaniak. Nawiązując do pytań konferansjerów o współczesny patriotyzm, przypomniał, że bycie patriotą jest naszym obowiązkiem. Mówił, że kształtowanie indywidualnego patriotyzmu jest procesem podobnym do rozwoju i wzrostu drzewa, a szkoła odgrywa ważną rolę w tym właśnie procesie dzięki dawaniu i wzmacnianiu pozytywnych wzorców.

Montaż słowno-muzyczny zakończył piękny utwór, którego słowa wyjaśniają, jakie idee przyświecały dawnym pokoleniom, nieustannie walczącym w obronie polskiej niepodległości, ale i dziś powinny być dla nas samych mottem w codziennym życiu, życiu współczesnego Polaka:

„Miejcie odwagę! Nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.
Miejcie odwagę! Nie tę tchnącą szałem,
Która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem
Przeciwne losy stałością zwycięża.”

Narodowe Święto NiepodległościShow Gallery

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top