W tym roku przypada 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jak się powszechnie przyjmuje, była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Ustawa Rządowa została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój na monarchię dziedziczną, odebrała prawo głosu w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych  mieszczan i szlachty, łagodziła także w pewien sposób nadużycia pańszczyzny. Ustawa ta formalnie zniosła  liberum veto, ponadto wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą   i sądowniczą.

„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas…” pod tym hasłem w dniu 27 marca 2024 roku  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Młodzież z klasy II BSI wraz z wychowawczynią Panią Martą Orzyłowską i Panią Elżbietą Facon poprzez montaż słowno-muzyczny wprowadzili nas w atmosferę świąteczną oraz pomogli przygotować się do owocnego przeżycia największych i centralnych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych.

20 stycznia 2024 r. w odnowionym Muzeum Czynu Bojowego Kleberczyków w Woli Gułowskiej miał miejsce Bal Studniówkowy. Bawili się tam uczniowie klasy trzeciej szkoły branżowej oraz czwartej liceum ogólnokształcącego  naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami. Studniówka rozpoczęła się od części oficjalnej.

Słowami wiersza rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 10 listopada klasa Ia przygotowała część artystyczną, aby uczcić to wydarzenie poświęcone Ojczyźnie i wolności oraz oddać hołd tym, którzy heroicznie walczyli o niepodległość naszego kraju.

W 1918 roku nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Przez lata Polacy w różnoraki sposób celebrowali rocznicę odzyskania wolności po 123 latach niewoli. Współczesne pokolenie, w tym nasza społeczność szkolna, pielęgnuje tradycję świętowania niepodległości. Organizowane są uroczyste szkolne akademie. Składamy kwiaty i zapalamy znicze w miejscach pamięci.

Dzień Edukacji Narodowej to ważne święto, podczas którego oddajemy szacunek wszystkim pracownikom oświaty, w tym nauczycielom, dyrektorom szkół, pracownikom administracji szkolnej i innym osobom zaangażowanym w proces kształcenia i edukacji. 

Dokładnie tyle lat minęło od Ostatniej Bitwy Kampanii Wrześniowej stoczonej od 2 do 6 października 1939 r. pomiędzy wojskami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga a niemieckimi oddziałami, która  miała  miejsce między innymi na terenie naszej gminy. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia miały miejsce w sobotę 7 października i rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej.

4 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły, połączona ze ślubowaniem klas pierwszych.

8 października 1940 roku na komendanta Batalionów Chłopskich został zaprzysiężony Franciszek Kamiński – patron Zespołu Szkół w Adamowie, a 10 października 1944 po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w murach naszej szkoły.

27 września br. w Serokomli miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mord Żydów podczas akcji „Reinhardt” przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski. Wśród ofiar  byli też Żydzi z Serokomli, którzy zostali zamordowani 22 września 1942 roku. 

Back to top