W tym roku przypada 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jak się powszechnie przyjmuje była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Ustawa Rządowa została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój na monarchię dziedziczną, odebrała prawo głosu w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych  mieszczan i szlachty, łagodziła także w pewien sposób nadużycia pańszczyzny. Ustawa ta formalnie zniosła  liberum veto, ponadto wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą   i sądowniczą.

W maju obchodzimy wiele świąt i rocznic historycznych. Wśród nich jest 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W 1791 roku w Rzeczpospolitej Obojga Narodów została ogłoszona pierwsza w Europie a druga w świecie konstytucja – Ustawa Rządowa, która określała zasady ustrojowe ówczesnego państwa polskiego. Konstytucja była wyrazem odwagi, mądrości i wiary, że Polska może być silna, sprawiedliwa i suwerenna.

8  listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wspólne świętowanie zjednoczyło nas jako społeczność szkolną i przypominało o wartościach, które stanowią fundament naszego narodu. 

„W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia” to motto VII Zjazd Absolwentów, który odbył się 26 października br. w 80. rocznicę powstania szkoły. Ponad 230 absolwentów pojawiło się w murach naszej szkoły, aby powspominać swoje uczniowskie lata. Przybyli uczniowie – absolwenci z roczników 1956 -2019. Radość ze spotkania była ogromna. Widok swoich koleżanek i kolegów sprzed lat (może nieco zmienionych) wzruszył wielu niemalże do łez. Od pierwszego dzwonka, tj. od 10 października 1944 roku upłynęło już 29 235 dni. Szkołę w tym czasie opuściło kilka pokoleń, które z nostalgią wspomina to, co już minęło. A po latach było kogo i co wspominać...

Dzień Edukacji Narodowej 14 października to święto wszystkich pracowników szkoły. Z tej okazji w Zespole Szkół odbyła się uroczysta akademia, na której uczniowie mieli szczególną okazję podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud, cierpliwość, wytrwałość i zaangażowanie w wychowanie i naukę kolejnych pokoleń młodzieży. Uczniowie klasy IV a liceum w prezentacji słowno-muzycznej przybliżyli wszystkim obecnym na akademii historię tego święta i wyjaśnili, dlaczego akurat to dzień 14 października został obrany na Dzień Edukacji Narodowej.

Wieczorową porą, w sobotę 5 października 2024 roku delegacja naszej szkoły uczestniczyła w lokalnych uroczystościach poświęconych wspomnieniu ostatnich walk kampanii wrześniowej, prowadzonych przez SGO "Polesie” Generała Franciszka Kleeberga. Walki te toczono m.in. na terenie gminy Adamów. To właśnie w Kalinowym Dole padły ostatnie strzały regularnych oddziałów Wojska Polskiego w walce obronnej 1939 roku.  

Od wielu już lat na początku października obchodzimy bardzo ważne dla naszej społeczności szkolnej rocznice: 8 października 1940 roku Komendantem Głównym Batalionów Chłopskich został Franciszek Kamiński, Patron Zespołu Szkół od 2004 roku. Natomiast 10 października 1944 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole. Podczas Dnia Patrona Szkoły odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Po raz 81. w dziejach naszej szkoły, 2 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2024/2025. Wrócili  po wakacjach, które minęły „jak jeden dzień”. Uroczysty powrót do szkoły rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym a po niej wspólne spotkanie na łączniku internackim i z wychowawcami w klasach.

W tym roku przypada 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która jak się powszechnie przyjmuje, była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Ustawa Rządowa została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój na monarchię dziedziczną, odebrała prawo głosu w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych  mieszczan i szlachty, łagodziła także w pewien sposób nadużycia pańszczyzny. Ustawa ta formalnie zniosła  liberum veto, ponadto wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą   i sądowniczą.

Back to top