W okresie przedświątecznym wolontariusze Szkolnego Koła Caritas  wraz z Panią Dyrektor Sylwią Żelazowską i opiekunem Koła Panią Elżbietą Facon odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Anielinie. Podczas  naszej wizyty  miło spędziliśmy czas oglądając jasełka  w wykonaniu podopiecznych oraz wspólnie uczestnicząc w przedświątecznych zajęciach warsztatowych, podczas których dekorowaliśmy świąteczne pierniki jednocześnie integrując się z podopiecznymi. Dziękujemy za zaproszenie, miłe spotkanie i pyszności na stole ☺

W naszej szkole, już po raz kolejny, włączyliśmy się w „24 Akcję Polacy – Rodakom”, której celem jest wsparcie polskich rodzin i polskich dzieci na Ukrainie. W czasie, gdy za wschodnią granicą toczy się wojna, nasze wsparcie jest szczególnie potrzebne i bardzo ważne.

W dniu 5 grudnia 2024 roku mieliśmy możliwość wzięcia udziału w posiedzeniu Podkomisji stałej ds. młodzieży w gmachu Sejmu RP w Warszawie. Porządek posiedzenia obejmował informację Ministra Edukacji na temat funkcjonowania wolontariatu w szkołach. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Sylwia Żelazowska oraz uczniowie IV klasy liceum ogólnokształcącego Julia Zdunek i Mateusz Wileński. W posiedzeniu udział brali m.in. Przewodniczący Podkomisji Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, Poseł na Sejm RP

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości na temat niepełnosprawności, promowanie równości społecznej, zachęcanie do działań na rzecz eliminacji barier, które uniemożliwiają pełne uczestnictwo w społeczeństwie. 

"Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji".

W listopadzie 1918 r. spełniły się marzenia Polaków o niepodległości. Po 123 latach wysiłków wielu pokoleń Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Starania o niepodległość naznaczone były ofiarą życia, trudem i pracą Polaków pod zaborami i na emigracji. I wojna światowa, w której klęskę poniosły państwa zaborcze, dała nam długo oczekiwaną wolność. Radość ze świętowania była wówczas ogromna. 

„W życiu przydaje się mentor, nauczyciel. Ktoś życzliwy, kto popchnie nas nawet leciutko, ale we właściwym kierunku. Puknie palcem w mapę i wskaże drogę, której początku sami nie umieliśmy odnaleźć”.
A. Pilipiuk

W piątek 18 października 2024 r. był dniem, w którym z okazji wojewódzkiego Dnia Edukacji Narodowej, świętowali nauczyciele z 4 powiatów woj. lubelskiego: parczewskiego, radzyńskiego, bialskiego, łukowskiego oraz m. Biała Podlaska. Na uroczystość do gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy zaproszono blisko 200 osób, które na co dzień kształcą pokolenia dzieci i młodzieży, by uhonorować ich odznaczeniami państwowymi, resortowymi oraz nagrodami ministra edukacji i lubelskiego kuratora oświaty.

W dniu 21 października 2024 roku w Radzyniu Podlaskim Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski wręczył umowę na realizację projektu ZESPÓŁ SZKÓŁ W ADAMOWIE – PROFESJONALNA SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Umowę odebrali: Sekretarz Powiatu — Pan Jerzy Siwiec i Dyrektor Zespołu Szkół im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie — Pani Sylwia Żelazowska.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 616 409, 98 zł.

Projekt wspiera kształcenie zawodowe, obejmuje realizację płatnych staży dla uczniów, kursów kwalifikacyjnych, wyjazdów na targi pracy, współpracy z pracodawcami i uczelniami wyższymi, zajęć dodatkowych oraz zakup pomocy dydaktycznych i nowoczesnego sprzętu do wyposażenia pracowni specjalistycznych.

16 października 2024 r. uczniowie klasy 4a liceum wraz z wychowawczynią Elżbieta Turską i księdzem Łukaszem Bąkiem udali się na III Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Pielgrzymka zgromadziła prawie pół tysiąca maturzystów z całej diecezji siedleckiej. 

Back to top