„Gdzieś w każdym z nas
Jest dziecka ślad
Małe szczęścia i ich smak...”
Dzieci są przyszłością narodów. Według ONZ stanowią około 30% populacji. Dzień Dziecka stanowi więc idealną okazję nie tylko do świętowania, ale również promowania działań, dzięki którym możemy zbudować lepszy świat. Sytuacja dzieci różni się w zależności od kraju, a przecież każde dziecko zasługuje na odpowiednie prawa i przywileje niezależnie od miejsca urodzenia.
Powszechny Dzień Dziecka (Universal Children’s Day) obchodzony jest 20 listopada. Swój początek ma w 1954 roku, kiedy dostrzeżono potrzebę ochrony dzieci przed długimi godzinami pracy, pracą w niebezpiecznych warunkach i umożliwienie dostępu do nauki we wszystkich krajach. 20 listopada 1959 roku ONZ przyjęła Deklarację Praw Dziecka określającą konkretne prawa dziecka. Od tego czasu Powszechny Dzień Dziecka obchodzony jest na uczczenie tego wydarzenia.
Drugim świętem poświęconym dzieciom jest Międzynarodowy Dzień Dziecka (International Children’s Day), obchodzony w drugą niedzielę grudnia lub 1 czerwca. Święto to powstało 23 kwietnia 1920 roku w Turcji. Następnie w 1925 roku odbyła się Światowa Konferencja na rzecz Dobrobytu Dzieci, po której rządy państw postanowiły ustanowić Dzień Dziecka, żeby zwrócić uwagę na problemy dzieci na całym świecie.
Natomiast Światowy Dzień Dziecka (World Children’s Day) również obchodzony jest 20 listopada. Jest najmłodszym świętem, bo od 2002 roku. Światowy Dzień Dziecka ustanowiony został na cześć dzieci z całego świata i jako doroczna światowa zbiórka pieniędzy dla organizacji non profit Ronald McDonald House Charities. Obecnie obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie.
Dzień Dziecka, który znamy w Polsce, został zapoczątkowany przez pastora Charlesa Leonarda w stanie Massachusetts w USA. 2 czerwca 1857 roku pastor odprawił nabożeństwo poświęcone dzieciom i dla dzieci. Nazwał je Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie – Dniem Dziecka.
Dzień Dziecka jest popularny na całym świecie, chociaż zazwyczaj nie jest świętem państwowym. Tego dnia szczególnie podkreśla się, że wszystkie dzieci niezależnie od kraju pochodzenia mają prawo do miłości, zrozumienia, pożywienia, bezpłatnej edukacji, opieki zdrowotnej i ochrony. W naszej szkole również uczciliśmy Dzień Dziecka. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego cała społeczność szkolna przyniosła swoje ulubione maskotki. Było ich naprawdę dużo. Mogliśmy podziwiać malutkie pluszaki, przytulanki, ale były też maskotki bardzo dużych rozmiarów. Akcja ta sprawiła nam wiele radości, znowu poczuliśmy się dziećmi. A przecież wiadomo, że każdy z nas (w głębi duszy) ciągle jest dzieckiem.