Strona główna
Niezwykła podróż do świata nauki
- Szczegóły
- Marta Orzyłowska
- Kategoria: Wycieczki
- Odsłony: 4495
W dniach 20 i 23 listopada 2018 roku odbyły się wyjazdy edukacyjne do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w których uczestniczyły dwie 12-osobowe grupy uczniów z klasy II i III LO. Były to wyjazdy edukacyjne w ramach Projektu „AMBITNA SZKOŁA”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Wyjazdy miały na celu pokazanie uczniom praktycznego aspektu zdobywanej wiedzy z zakresu tematyki matematyczno–przyrodniczej, podniesienie motywacji do pogłębiania wiedzy, kompetencji i umiejętności.
Pierwszym etapem wyjazdu studyjnego było zwiedzanie wystaw stałych w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach doświadczalnych. Nasi uczniowie wykorzystywali narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy technicznej i wyjaśnianie wielu zjawisk fizycznych. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda.
Drugim, docelowym etapem wyjazdu studyjnego było laboratorium robotyczne. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z edukacji szkolnej oraz rozwijali swoją kreatywność. Większość uczniów uczestnicząca w wyjeździe brała również udział w zajęciach ROBOTYKI w naszej szkole. Laboratorium było więc doskonałym sprawdzianem wiedzy i umiejętności nabytych na zajęciach projektowych. Młodzi naukowcy testowali robota humanoidalnego NAO wcielając się w role lekarzy różnych specjalności i wykonali krótkie badanie robota. Spojrzeli na niego z perspektywy neurologa, laryngologa, okulisty i ortopedy. Wspólnie zmierzyli parametry „życiowe” humanoida i zaprogramowali go zgodnie z zachowaniem Trzech Praw Robotyki.
Trzeci – ostatni etap wyjazdu to niezwykła podróż w technice 2D w Planetarium. „Na skrzydłach marzeń” to opowieść poświęcona historii lotnictwa i marzeniu człowieka o lataniu. Uczniowie, podróżując przez dwanaście epok, poznali kluczowe momenty w historii lotnictwa i obejrzeli machiny, którym udało się wzbić w przestworza. Spotkali Leonardo da Vinci, braci Montgolfier, braci Wright. Wzbili się w powietrze balonem, sterowcem, samolotem.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć. Zdobyte wiadomości wykorzystają w szkole i życiu codziennym. Każdy nauczył się czegoś nowego i ciekawego, jednocześnie dobrze się bawiąc. Centrum Nauki Kopernik to wspaniałe miejsce do rozbudzania ciekawości i stawiania samodzielnych kroków w poznawaniu świata.