1 marca obchodzimy polskie święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień ten jest poświęcony upamiętnieniu bohaterów, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

Warto pamiętać, że 1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

W czasie największej aktywności podziemia działało w nim nawet 120-180 tysięcy konspiratorów, których dotknęły ogromne prześladowania. Wielu z nich zginęło zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów. 

Przez długi czas „Żołnierze Wyklęci” byli wymazywani z polskiej historii, jednak po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości Polaków. Pamiętajmy więc o bohaterach tamtych dni, którzy walczyli i umierali  w imię tak wielkich wartości.